Právě čtu

října 10, 2016 Mermaidka 2 Comments

Pro dnešní příspěvek jsem si vybrala knihu, kterou jsem teprve nedávno otevřela a rozečetla.
Není to tak dlouho, co přibyla k mé hromádce a co tu o ní byla řeč. Jsem zvědavá jak se mi bude líbit - film jsem již viděla, takže zrovna tenhle bod vidím jako "problém"...
Ale nechám se překvapit :-)


Název: Dánská dívka
Autor: David Ebershoff
Nakladatelství: Domino
počet stran: 376

Anotace:
Působivý román napsaný podle skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění.
„Uděláš pro mě něco?" zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví.
Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit.
Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?


Publikováno dne: pondělí 10. října/2016 v 20:12

2 komentáře:

 1. Viděla jsi film? :) Líbil?
  Doporučila bys to někomu, kdo má fobii z dramat? Asi ne, co? :-) Téma mě ale dost zajímá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V úvodním odstavci - je hned uvedeno, že jsme film viděla. A ano líbil se mi a hodně. Drama to sice bylo, ale domnívám se že téma a celé pojetí filmu to drama předčí. Film byl dle mého skromného názoru dokonalý - hlavně postava (herec) Einara. Zkus ho.

   Vymazat

Moc děkuji za váš komentář a čas strávený u článku. :-)