Upoutávka No. 1

listopadu 11, 2016 Mermaidka 4 Comments

Moje Tipy No.1


Jelikož marodím a to obnáší polehávání v posteli, mám docela čas číst, pokud zrovna nespím nebo nekoukám na film. A tak mám hned pro začátek dobrou zprávu, a tou je, že jsem dočetla Dánskou dívku. Avšak hodnocení (recenzi) na ni ještě nemám napsanou, proto jsem se rozhodla se dneska s vámi podělit o tipy na knihy, které mě upoutaly a mám v plánu si je pořídit nebo alespoň přečíst.

 • TŘI PŘÁNÍ
Hned první kniha je z Edice Edice světový bestseller. Autorkou je (poslední dobou) má oblíbená Liane Moriarty. Knížku si chci přečíst, protože se mi zatím všechny knihy, které jsem od autorky četla líbily. Jen "Na co Alice zapomněla" je kniha, kterou sice mám na své hromádce knih, které chci číst, ale ještě jsem ji neotevřela. :( Tak snad se Třemi přáními dopadnu lépe, až je budu mít :-) 
A zde už pár oficiálních řádků o knize.

Anotace:

Dej si pozor na to, co si přeješ. Mohlo by se to vyplnit... Říká se „do třetice všeho dobrého a zlého“ a pro Kettlovy sestry to platí trojnásob – jsou totiž trojčata. Rozumná Lyn se pokouší ustát roli vzorné matky, starostlivé manželky a úspěšné podnikatelky, aniž by přitom přišla o rozum. Její zdánlivě méně úspěšná sestra Cat, pracující v oddělení marketingu, se snaží nepřijít o vysněné dítě a o manžela, jakého jí každá závidí, a „chudák“ Gemma ani nemá co ztratit, střídá příležitostné práce, bydlení i muže. Ale je tomu opravdu tak, jak se na pohled zdá? Co když je ve skutečnosti všechno trochu, anebo možná dokonce úplně jinak? 

Autor: Liane Moriarty
Originál: Three Wishes
Nakladatel: Ikar
Počet stran: 368
Překlad: Kadlecová Šárka
Rok vydání v ČR: 2016

 • NEBÝT SÁM


Tato kniha je od české současné autorky
Magdy Váňové. Upotala mě převážně svojí netradiční obálkou, a i anotace zněla velice zajímavě. Od autorky jsem četla z jejích rozsáhlých titulů pouze dvě knížky. Mojí prvotinou byly povídky "Náhoda nebo osud" o tom, jak pouhá náhoda lidem z příběhů změnila osud (život). Až na dvě povídky se mi knížka líbila, a ráda vám ji doporučím. Druhá kniha "Sestra a sestřička" už mě tolik neoslovila. Musela jsem se do čtení nutit, abych se jí prokousala. Ale nerada bych autorku zavrhla, proto bych ráda zkusila něco novějšího od ní.
No uznejte sami, zda by vás anotace taky zlákala? A co teprve ta obálka? :-)

Anotace:
Kousek od Závie leží Hokuteple a tam je ráj. Každý si ho představuje podle svého, stačí jen přivřít oči. V řekách teče limonáda, z nebe padá zmrzlina a čokoláda roste holkám a klukům přímo v kapsách. Tuhle nekonečnou pohádku o dětském ráji vyprávěla maminka Konrádovi před spaním a potom oba jeho rodiče zahynuli při autohavárii. Svůj dětský ráj ztratil, ale na Hokuteple nezapomněl. Vyrůstal u strýce a tety na malém městě a teprve v dospělosti si uvědomil, jak byl osamělý, že zatrpklá teta a bezradný strýc mu rodinu nenahradili. Jeho citovou výchovu obstaraly tři dívky. O pět let starší zdravotní sestřička Ema, stejně stará kamarádka ze sousedství Dora, s kterou vyrůstal, chodil do školy a studoval na univerzitě, a o několik let mladší Olivie, sestra Konrádova nejlepšího přítele z fakulty. Jen díky nim ho nepohltilo osamělé dětství, ale přesto i v dospělosti Konráda svazuje podivná nesmělost a nerozhodnost, jako by se chtěl schovat v maminčině Hokuteple. To však nejde, Konrád je muž a přiblížit se k ráji, který v dětství ztratil, pro něj znamená nebýt sám.

Autor: Magda Váňová
Nakladatel: Šulc a Švarc
Počet stran: 352
Rok vydání: 2016

 • TICHÉ DÍVKY


Mojí třetí volbou je u mě nezvyklý žánr - detektivka. Poprvé, když jsem tuto knihu zahlédla na knižních pultech, napadla mě jako tip na dárek k Vánocům. Hned jsem i věděla komu. :-) 
O pár dní později, jsem si řekla, že proč si nezkusit zase přečíst něco nového a pro mě neobvyklého? A tak jsem si řekla, že to zkusím. Co horšího se může stát, než jen to, že knížku nedočtu? Uvidím, jak to dopadne. Co myslíte? :) 

Anotace:
Provokativní, ambiciózní a nezapomenutelný příběh si zamilují čtenáři Iana Rankina, Joa Nesboho a Grega Ilese. Když Frank Rath odevzdal odznak detektiva, myslel si, že už se vraždami nebude muset zabývat. Stal se soukromým vyšetřovatelem a v zapadlém městečku v severním Vermontu sám vychovává dceru. Jednoho dne je však u silnice nalezeno opuštěné auto a zdá se, že jeho majitelka, krásná mladá dívka, zmizela beze stopy. Během vyšetřování Rath odhaluje nejtemnější stránky lidské duše. Mladé ženy se záhadně ztrácejí jedna za druhou a policie se snaží přijít na to, co dívky spojuje. Ratha trápí vlastní násilná a bolestná minulost a znovu zjišťuje, že zlo číhá všude, i v malých, zdánlivě idylických městečkách — a nikdo není v bezpečí.

Autor: Eric Rickstad
Originál: The Silent Girls
Nakladatel: Host
Počet stran: 480
Překlad: Kadlec Vratislav
Rok vydání v ČR: 2016

 • COPATÁ MÁMA


Tento tip patří do kategorie Young Adult, ale to neznamená, že by se nemohla líbit ani nám „dospělým“ :-) U mě jasně vede obálka. Lehce mi připomíná knihu od Ani Geislerové P.S., i když tato zmíněná kniha fejetonů do mé škatulky oblíbenosti zrovna nezapadla. Zato Copatá máma má mít příběh, ke všemu příběh ze života. Což je druhá věc, která mě na knize láká.

Anotace:
Lucii je devatenáct, má pár měsíců před maturitou a spoustu plánů do budoucna, když naprosto neplánovaně otěhotní. Po počáteční nejistotě se rozhodne dítě si nechat, i když vyrovnat se s tím, že z ní bude máma, není vůbec snadné. Lucie se mění z potřeštěné středoškolačky v dospělou ženu a zároveň musí vyřešit vztah k Tomášovi, své dlouholeté a donedávna platonické lásce, se kterým miminko čeká. Dokáže jejich čerstvé zamilování zvládnout takovou zkoušku? K tomu se ještě přidává Luciin komplikovaný vztah k rodičům a spousta starostí o budoucnost… Čtivý a svěže působící román byl částečně inspirován autorčinou zkušeností s neplánovaným těhotenstvím v posledním ročníku střední školy.

Autor: Barbora Bečvářová
Nakladatel: Yoli
Počet stran: 264
Rok vydání: 2016

 • KDYSI


Pátým bodem v tomto článku knižních tipů, je kniha, která mne zaujala nejen tím, že jsem ji zahlídla na pultech a svojí anotací, ale hlavně přečtenou recenzi od bloggerky Šárky (z Můj knižní ráj ) - recenze zde. Jde o knihu s příběhem z 2. světové války, což je téma, které sice nevyhledávám, ale jistě není marné si osvěžit historické reálie. Takže jsem zvědavá za jak dlouho doputuje do mé knihovny, a já ji budu moci otevřít. Zde alespoň nějaké to info o knize.

Anotace:
Každý si zaslouží zažít něco dobrého. Alespoň jednou v životě. Tři roky a osm měsíců žije devítiletý Felix v odlehlém katolickém sirotčinci v horách, ačkoli není katolického vyznání. Jeho rodiče nejsou mrtví. Přivedli ho k matce Mince, představené jeptišek, aby se měl dobře. A určitě si pro něj brzy přijdou, jak Felix věří, jen co vyřeší potíže, které mají se svým knihkupectvím. Protože židovští knihkupci to mají v Polsku roku 1942 těžké. Jak moc, to Felix pochopí, až když se v sirotčinci objeví muži s podivnými páskami na rukávech a začnou vyhazovat a pálit knihy z místní knihovny. Felix uteče, aby našel rodiče a před těmi muži je varoval. Cestou zachrání z hořícího domu malou Zeldu, jejíž rodina byla zavražděna, a pomalu mu dochází, co mají tihle spalovači knih za lubem. A co to znamená pro něj, Zeldu a všechny ostatní Židy. Morris Gleitzman líčí v prvním dílu z čtyřdílné řady život v okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny, jeho výpověď je však o to silnější.

Autor: Morris Gleitzman
Nakladatel: Argo
Originál: Once
Překlad: Puchalská Barbora
Počet stran 164
Rok vydání v ČR: 2016

 • HOREČKA NAD RÁNEM


Tato kniha mě zlákala jako reklama na jednom knižním webu. Obálka vypadá zajímavě a co teprve anotace? Prostě a jednoduše jsem zvědavá, jak se příběh vyvine, a kdo bude ta (pokud se teda najde), která mu odpoví?

Anotace:
Švédsko, 1945. Miklós - maďarský básník a novinář - přežil hrůzy koncentračního tábora Bergen-Belsen a zvádl i cestu lodí do nemocnice na ostrově Gotland, kde se má zotavit. Místo toho si však vyslechne krutou diagnózu: podlé lékaře mu zbývá nanejvýš půl roku života. Miklós se nehodlá vzdát a pouští se do boje s osudem. Napíše dopis všem sto sedmnácti maďarským dívkám a ženám, které se po celém Švédsku léčí podobně jako on; s jediným cílem: poznat lásku. Najde se některá, která mu odpoví?

Autor: Péter Gardós
Nakladatel: Plus
Originál: Hajnali láz
Překlad: Zeman Jiří
Rok vydání v ČR: 2016


 • BEZ ŠANCE - Zůstat pohromadě je jejich jediná naděje 

Popravdě, této knihy bych si nejspíš vůbec nevšimla. Nic neříkající název, pro mě dost chaoticky řešená obálka. Kategorie Sci-fi a fantasy. Jenže! Kniha se mi dostala již do ruky, půjčila mi ji kolegyně, kterou zaujala anotace. S váháním jsem si ji půjčila. A jak to dopadlo?
Hned vám to nepovím - tímto příspěvkem si na sebe (tak říkajíc) „ušiju bič“ a povím vám to v recenzi, kterou již dlouho chystám sepsat. Teď alespoň navnadím takto:

Anotace:
Fascinují a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sklizňových táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Tři z nich, Connora, Risu a Leva, k sobě na útěku svede náhoda a pohromadě udržuje zoufalství. Vědí, že pokud přežijí do svých osmnáctých narozenin, nemůže se jim nic stát. Jenže když šílený svět prahne po každém jejich kousku, počínaje rukama a srdci konče, osmnáctiny se zdají být velmi vzdálený cíl.


Autor: Neal Shusterman
Nakladatelství: Knižní klub
Edice: Edice světový bestseller
Originální název: Unwind
Překladatelé: Kotrle Petr
Počet stran: 304
Rok vydání v ČR: 2016


Zaujal vás nějaký můj tip? Je mezi těmito sedmi knihami nějaká vaše favoritka? A co byste mi z nich doporučili vy? Neváhejte a komentujte – ráda odpovím :-)

Přeji vám všem krásný páteční a užijte víkendu!

Vaše Mermaidka


Obrázky knih a anotace jsou v tomto příspěvku čerpány z knižních webů: Kosmas a bux.cz.


Publikováno dne: pátek 11. listopadu/2016 v 14:04 

4 komentáře:

 1. Tak na recenzi na Dánskou dívku si počkám. Sama jsem o ní chvíli přemýšlela a moc mě zajímá názor někoho jiného.
  Tři přání a Bez šance mám na seznamu, tak snad se k nim někdy dostanu :D A Tiché dívky mě zaujaly, takže díky za tip :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dánská dívka i kniha Bez šance se mi moc líbily. Jen ty články na ně, mi nepřijdou úplně jednoduchý, ale to se snad poddá :-)

   Vymazat
 2. Tři přání a Kdysi bych si vcelku ráda přečetla :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, velmi dobrý výběr :-)
   Na obě tyto knížky jsem hodně zvědavá.

   Vymazat

Děkuji za váš čas strávený u článku a za komentář. :)